Stresszkutatás

Egy munkaügyi ellenőrzés sokak számára hasznos hozadéka

 

Stratégiai partnerünk a Stressz-M:

Egy dunántúli ügyfelemnél korábban történt egy olyan átfogó munkaügyi ellenőrzés, ahol semmilyen téren nem találtak fogást az ellenőrök, de az utolsó órában azért feltették a Joker-kérdést: Hogyan kezeli a vállalat a dolgozókat érő pszichoszociális kockázatokat?

A munkavédelmi (1993. XCIII.) törvény 2008. január elsejétől rója ezt a feladatot – is – a munkáltatókra, és ugyan történt egy kisebb finomítás 2011-ben (CXCI. 175. § 1. bekezdés), de összességében még mindig egyfajta „izzókészletes” kérdésnek számít az ellenőrzésekkor. Ezt az elmúlt években csak a kiemelt ellenőrzés alá vont cégek élhették át, de az említett ügyfelem nem ilyen volt, így úgy döntöttem – mást is segítendő -, utánanézek a megoldási lehetőségeknek.

Napjainkban nem is lehet kérdés, hogy a dolgozókat érő pszichoszociális kockázatokkal foglalkozni kell, számtalan tanulmány igazolta vissza, hogy például a stressz, vagy a kiégés – illetve az ezekhez köthető dolgozói megbetegedések – milyen komoly anyagi veszteséget okoz nemcsak a cégeknek, de az egész társadalomnak is. Uniós irányelvhez igazodik a probléma ilyetén történő kezelése, de mivel a törvény még mindig nem írja elő, hogy ez hogyan és milyen elfogadott eszközzel valósuljon meg, – ismét – utólag kell kitalálni a helyes gyakorlatot.

Nem meglepő módon a HR-esek nagy többsége nem ismeri ezt a kötelezettséget, és a jellemzően külsősként dolgozó munkavédelmis szakemberek is felületes ismeretekkel bírnak a műszaki vonaltól erősen eltérő feladatról. A néhány bíztató, de csak szűkebb körben alkalmazott gyakorlat elég időigényes (például papíralapú kitöltés a dolgozókkal) és maguk a kérdőívek is elavultnak mondhatók. Ezért is volt szerencsés találkozásom a BME Ergonómiai és Pszichológiai tanszékének és az Alternatíva Tanácsadó Csoportnak közös kutatási projektjével.  A cél ötvözni jeles és elismert tudósaink tapasztalatát a versenyszféra igényeivel és a társadalom, a környezet változó adottságaival, mindezt úgy, hogy a törvényi előírásnak is – hacsak részben is – de meg tudjon felelni.

A stressz-szintet online felmérő akár okostelefonnal is – természetesen anonim formában – kitölthető teszt azonnal egyéni visszajelzést ad a dolgozónak arról, hogy mely stresszhatásokat milyen hatékonysággal tudja megküzdeni, és egyben javaslatokat is megfogalmaz, hogyan tehet többet az egészségéért. A vállalat vezetői és HR-esei számára az egész szervezetről érkeznek hasznos – máshogyan nem, vagy csak torzítva beszerezhető – információk a kollektíváról, a szervezeti stresszfaktorokról, a problémás területekről, és természetesen szakértő tanácsokat is tartalmaz az anyag illetve a személyes prezentáció arról, hogyan lehet a munkatársak stresszel való megküzdését javítani, hol szükséges szervezetfejlesztés, vagy egyéb olyan beavatkozás, ami hatékonyan csökkenti – legalább a stressz terén – a pszichoszociális kockázatokat.

A tesztidőszak néhány nagyvállalat közreműködésével szép eredményekkel zárult le, de pontosan a nagy érdeklődés miatt egy szélesebb körben bonyolítandó országos program is indul, örömmel segítjük ügyfeleinket akár információkkal, akár a csatlakozás előkészítésével (ha úgy tetszik: „beprotezsálással”), hiszen így nemcsak a törvényi előírásnak könnyebb megfelelni, de egy igazán hasznos és kevéssé ismert területen tudják saját szervezetüket támogatni.

 

Ajánlatkérés: